choroba hashimoto 5

Choroby o różnym podłożu

Chorób jest bardzo wiele. Niektóre z nich mają podłoże genetyczne, inne wirusowe, jeszcze inne psychiczne. Przykładem choroby zakaźnej, dotykającej dzieci jest choroba stóp, dłoni i ust.

Choroba bostońska dotyka najczęściej dzieci poniżej dziesiątego roku życia, zdarza się, że zapadają na nią również dorośli. Czasem mylona jest z ospą, ponieważ towarzyszy jej wysypka na dłoniach, nogach i w okolicy ust. Anoreksja to z kolei choroba mająca podłoże psychiczne. Osoby zapadające na nią starają się kontrolować wszystko co jedzą i cały czas się odchudzają. Mimo często skrajnego wychudzenia, uważają się za grube.

choroba hashimoto 5

Prowadzi to do ciągłego ograniczania jedzenia. Anoreksja nazwana jest również jadłowstrętem psychicznym, jej podłoże bowiem to psychika ludzka. Choroba Hashimoto należy do tzw. chorób autoimmunologicznych, układ immunologiczny nastawiony jest na zwalczanie wirusów, ulega jednak rozregulowaniu i atakuje własne komórki. Choroba ta prowadzi do zapalenia tarczycy. Może wiązać się to również z niedoczynnością tarczycy.