atopic-dermatitis-face-flared

Krem na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymaga szczególnej pielęgnacji skóry. Łuszczenie, świąd i zmiany skórne pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie i niestety do tej pory nie odkryto skutecznego lekarstwa na AZS.

W nieprzyjemnym uczuciu swędzenia i ściągnięcia może pomóc odpowiednia pielęgnacja, szczególnie po kąpieli. Krem do cery wrażliwej powinien być nawilżający i odżywczy, ale jednocześnie nie zawierać substancji zapachowych i podrażniających cerę lub uczulających. Jednak w przypadku AZS może okazać się to niewystarczające: często konieczna jest pielęgnacja przy użyciu specjalnych dermokosmetyków.

Krem do skóry atopowej powinien być emolientem, czyli zawierać dużo substancji tłuszczowych. Zapobiegają one utracie wody poprzez wiązanie jej w skórze lub tworzenie nieprzepuszczalnej warstwy – w efekcie skóra nie wysycha tak szybko i nie swędzi dokuczliwie. Warto sprawdzać składy produktów: szukajmy w nich gliceryny, kwasu hialuronowego czy mocznika oraz wybierajmy te kremy, które nie mają w składzie parabenów lub pochodnych ropy naftowej.

Wybierając krem na atopowe zapalenie skóry należy wypróbować go wcześniej na niewielkim fragmencie skóry – niektóre specyfiki mogą uczulać i podrażniać. Nie zawsze preparat, który sprawdził się u jednego chorego będzie dobry dla drugiego, dlatego przed zakupem zapytajmy w drogerii o darmowe próbki lub możliwość skorzystania z testera.