zrzut_ekranu_2014-11-20_o_15.30.09

Nowotwór

Nowotwór, szczególnie typu złośliwego, przez długi okres czasu może rozwijać się nie dając żadnych objawów. Głównie, to dopiero przerzuty i zmiany poza pierwotnie zajętym przez chorobę obszarem dają możliwość postawienia diagnozy.

Ma to miejsce, w przypadku pojawiających się z niejasnych przyczyn, symptomów ze strony układu kostnego. Nowotwór kręgosłupa, oprócz objawów mających związek z lokalizacją i rozmiarami guza, wiąże się z objawami ogólnymi. Do nich należą między innymi osłabienie, spadek masy ciała, brak apetytu, krwioplucie, krwiomocz jak również depresja. Pierwotne nowotwory kości, w tym rak kości, występują rzadko, stanowią zaledwie około 1% wszystkich nowotworów człowieka; mogą się różnicować w kierunku tkanki kostnej jak również tkanki chrzęstnej. W chorobie nowotworowej pojawia się również ból przebijający. Jest to napad ostrego bólu u pacjentów leczonych opioidami. Dotyka on około 50 proc. chorych. Niestety negatywnie wpływając na ich jakość życia. Jest zjawiskiem złożonym i nie do końca poznane są jego przyczyny. Nie stworzono także jednolitej klasyfikacji tego zjawiska. Leczenie bólu przebijającego polega na zastosowaniu opioidów o natychmiastowym uwalnianiu.

Ból należy do typowych objawów choroby nowotworowej. Szacuje się, że nie mniej niż 53 proc. ludzi z rozpoznanym nowotworem złośliwym wymaga leczenia przeciwbólowego. Nieuśmierzony ból jest przyczyną wielu cierpień, z całą pewnością niekorzystnie wpływa na siły witalne organizmu, co gorsza odbiera chęć do walki z chorobą.

źródło:
http://bolprzebijajacy.pl/